Pochovaný prípad v SNG

Autor: Janka Janotková | 6.5.2013 o 19:10 | (upravené 14.5.2013 o 17:05) Karma článku: 6,26 | Prečítané:  189x

Na to, že historické budovy v našom okolí ponúkajú množstvo tajomstiev a prekvapení sme si už zvykli. Tam je keltská mincovňa, tu sa prechádzala Mária Terézia a tamto nocoval Einstein. Zaujímavejšie však je, že nám zostávajú zahalené tajomstvá, ktoré sa odohrali nie až tak dávno, v dobe keď sa informácie len občas vynárali na povrch.

Pri skúmaní písomností v Archíve mesta Bratislava sme narazili na zvláštnu poznámku. V spisoch objektu na Nám. Ľ. Štúra č. 4, známeho ako Esterházyho palác, hoci ide len o bežný nájomný dom, je vložená aj zápisnica z októbra roku 1973. Zápisnica je zo zasadnutia, ktoré malo za úlohu prerokovať vtedajšie prebiehajúce rekonštrukčné práce objektu. Dozvedáme sa o dispozičných zmenách priestorov, ale aj o viacerých nerealizovaných návrhoch. V jednej časti schôdze prítomní prerokúvajú veľmi nekonkrétne akýsi „nález“, ktorý podľa zápisnice plne prevzala do svojej kompetencie kriminálna polícia, ktorá zároveň vydala povolenie na obnovenie stavebných prác v priestore nálezu. Prítomní sa väčšinovo zhodli, že neodporúčajú o tomto náleze informovať verejnosť. Táto veta vzbudila našu pozornosť.

V Policajnom archíve sme sa rozhodli nájsť bližšie informácie. Podľa roku z ktorého je zápisnica sme našli spis č. 347/73 tykajúci sa Esterházyho paláca, vtedajšieho Československého domu priateľstva, dnes sídlo SNG, z vyšetrovania nálezu telesných pozostatkov. Spis je celkom tenký a už na prvý pohľad je jasné, že prípad nebol uzavretý. Napriek tomu obsahuje dostatočne veľa zaujímavých informácií.

Výpovede svedkov a záverečná správa ktorá pojednáva o náleze prezrádzajú, že dňa 18.9.1973 bol na polícii Vladimírom Kostkom ohlásený nález telesných pozostatkov, v suteréne objektu na Nám. Ľ. Štúra č.4. Miesto podľa spisu zaistila kriminálna polícia - pod podlahou bola odkrytá úplná ľudská kostra. Podľa správy bolo predbežne určené pohlavie pozostalostí ako mužské a vek. Dôkazový materiál tvorí len niekoľko predmetov: rám okuliarov, pracka s koženým úchytom, kovový kľúč, hodinky a pozostatky textilných tkanín. Všetky sú fotograficky a písomne zdokumentované v spise. K dôkazom sme sa však dopátrať nedokázali. Podľa slov historika AúSAV Petra Hronského, ktorému sme dané fotografie ukázali, pochádzajú nájdené predmety pravdepodobne zo začiatku 20. storočia, na presné určenie by však bola potrebná expertíza, ktorá v spise chýba a zrejme nikdy nebola vykonaná. Taktiež sme nenašli štúdiu, ktorá by bližšie informovala o kostrových pozostatkoch. Výkon preskúmania kostí súdnym patológom bol v tom čase už bežnou rutinou, no napriek tomu v spise z vyšetrovania nenachádzame žiadne podobné dokumenty, ba ani zmienku kam bola kostra prevezená.

Čítame, že nález objavili pracovníci stavebného podniku vykonávajúceho práce v objekte. Podarilo sa nám lokalizovať i knihu hlásení, ktorá zaznamenáva oznámenia z daného dňa a potvrdzuje, že nález ohlásil Vladimír Kostka, vrátnik, 18.9.1973.

To, že smrť nájdenej osoby nebola prirodzená, naznačuje už samotný spis. Por. Štefan Uhliarik v správe z nálezu telesných pozostatkov, upozorňuje na badateľné rezné poranenia na kostiach. Na prvý pohľad však najviac otázok vyvoláva samotné miesto posledného odpočinku, kde skončilo telo neznámej osoby.

SL380632.JPG

SL380636.JPG

SL380638.JPG

SL380639.JPG

SL380641.JPG

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Odchod z koalície? Názory sú pol na pol, hovorí poslanec SNS

Fico ustúpil Dankovi a vláda v stredu nerokovala. Mandát premiéra do Salzburgu ministri nakoniec odsúhlasili na diaľku, Fico neprišiel na ohlásenú tlačovú besedu.

KOMENTÁRE

Fico môže stratiť viac než Danko

V prípade vabanku môže Smer stratiť viac než SNS. Už teraz má preň kauza nepríjemné dôsledky.


Už ste čítali?